Odkryj co STARE

STARA HUTA
 Stara Huta jest najstarszą miejscowością zachodniej strony Gminy Krasnobród. Pola i lasy tej wsi graniczą z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Nazwę swoją przyjęła od najstarszej huty szkła, która była na tym terenie. Jak głosi historia napisana i przekazywana z pokolenia na pokolenie, przez Starą Hutę prowadził trakt komunikacyjny ze wschodu do miasta powiatowego jakim był Szczebrzeszyn.
 
Przemysł hutniczy i produkcja wyrobów ze szkła powstał i rozwijał się z inicjatywy właściciela tej posiadłości, który miał swą siedzibę na wysokim wzgórzu, zwanym Świdową Górą w przysiółku Lasowce. Dwór był wybudowany przy drodze łączącej siedzibę właściciela z ośrodkiem przemysłowym. W miejscu tym rosły do niedawna potężne wiekowe lipy, a las położony kilkadziesiąt metrów od tego miejsca zwany jest "pańską niwą".
 
Bogate pokłady gruboziarnistego piasku, nadającego się do wytopu szkła i sąsiedztwo ogromnej puszczy, gdzie w tzw. maziarniach wypalano węgiel drzewny i obfite źródła, które wypływały z Wału Roztoczańskiego zwaną przez miejscową ludność Górą Senderską, skłaniało właściciela tych dóbr do założenia tu przemysłu hutniczego.  
 
Przekonywujące dowody, że przed wiekami ten przemysł rozwijał się w tej miejscowości, kryją się pod warstwą ziemi. Podczas kopania dołów pod piwnice lub na fundamenty pod budowę domów, wydobywa się żużel z pieców hutniczych i pobite lub nieudane wyroby ze szkła.
 
Gotowe wyroby, prymitywnym transportem dowożono do ważnego ośrodka administracyjnego jakim był w tym czasie Szczebrzeszyn.
 
Na wspomnianym trakcie, kilkaset metrów od ośrodka przemysłowego i dwadzieścia kilometrów od Szczebrzeszyna, trasa prowadzi przez piaszczyste wzgórze, zwane przez mieszkańców od niepamiętnych czasów Szczebrzeska Góra. Najtrudniejszy odcinek drogi nie bez powodu otrzymał nazwę, która przetrwała przez kilka wieków.
 
W owym czasie przemysł szklarski przynosił wielkie dochody, więc w późniejszym czasie kilkaset metrów na wschód od Starej Huty wybudowano większą i nowocześniejszą hutę, zwaną Hucisko. Kiedy nastąpił upadek tego przemysłu, nikt nie potrafi powiedzieć. Wiadomo skąd wzięły się nazwy miejscowości Stara Huta i Hucisko.
 
Antoni Gancarz
Artykuł publikowany na łamach Gazety Krasnobrodzkiej w styczniu 2000r. Notka redakcyjna poniżej:


Lasowe – część wsi Stara Huta w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Krasnobród. Bardzo malownicze położenie, wśród gór Roztocza Środkowego. Jest "opleciona" lasami Roztoczańskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Zwierzyniec. Dojazd drogami polnymi i lekko utwardzoną drogą wzdłuż granicy RPN (trasa Zwierzyniec - Józefów) oraz od wsi Stara Huta - około 3 km.


Mapa geodezyjna miejscowości Lasowce (dawniej Grele) z czasu rozbiorów Polski utworzona w języku rosyjskim -  potwierdzona za "Zgodność z orginałem"  w 1937r. przez Wójta Gminy Aleksandrów, powiat biłgorajski. Można by rzec, że Lasowce miały bardzo ciekawą historię - wieś "zmieniała powiaty", a nawet była dzielona na części pomiędzy trzy sąsiadujące gminy. Aktualnie dziesięć zabudowań gospodarskich (w tym jedno agroturystyczne).

Bitwa pod Lasowcami – bitwa partyzancka stoczona 4 lutego 1943 na terenie Zamojszczyzny w pobliżu wsi Lasowce zakończona porażką partyzantów z oddziału Armii Krajowej por. Piotra Złomańca "Podlaskiego".
Rocznica bitwy po Lasowcami uroczyście  obchodzona 4 lutego każdego roku. W tym dniu ta mała wioska przeżywa prawdziwy najazd gości, mieszkańców sąsiednich miejscowości oraz delegacji wszystkich znaczących urzędów i instytucji z terenu powiatów zamojskiego i biłgorajskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz