środa

STARA HUTA

 Stara Huta jest najstarszą miejscowością zachodniej strony Gminy Krasnobród. Pola i lasy tej wsi graniczą z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Nazwę swoją przyjęła od najstarszej huty szkła, która była na tym terenie. Jak głosi historia napisana i przekazywana z pokolenia na pokolenie, przez Starą Hutę prowadził trakt komunikacyjny ze wschodu do miasta powiatowego jakim był Szczebrzeszyn.
 
Przemysł hutniczy i produkcja wyrobów ze szkła powstał i rozwijał się z inicjatywy właściciela tej posiadłości, który miał swą siedzibę na wysokim wzgórzu, zwanym Świdową Górą w przysiółku Lasowce. Dwór był wybudowany przy drodze łączącej siedzibę właściciela z ośrodkiem przemysłowym. W miejscu tym rosły do niedawna potężne wiekowe lipy, a las położony kilkadziesiąt metrów od tego miejsca zwany jest "pańską niwą".
 
Bogate pokłady gruboziarnistego piasku, nadającego się do wytopu szkła i sąsiedztwo ogromnej puszczy, gdzie w tzw. maziarniach wypalano węgiel drzewny i obfite źródła, które wypływały z Wału Roztoczańskiego zwaną przez miejscową ludność Górą Senderską, skłaniało właściciela tych dóbr do założenia tu przemysłu hutniczego.  
 
Przekonywujące dowody, że przed wiekami ten przemysł rozwijał się w tej miejscowości, kryją się pod warstwą ziemi. Podczas kopania dołów pod piwnice lub na fundamenty pod budowę domów, wydobywa się żużel z pieców hutniczych i pobite lub nieudane wyroby ze szkła.
 
Gotowe wyroby, prymitywnym transportem dowożono do ważnego ośrodka administracyjnego jakim był w tym czasie Szczebrzeszyn.
 
Na wspomnianym trakcie, kilkaset metrów od ośrodka przemysłowego i dwadzieścia kilometrów od Szczebrzeszyna, trasa prowadzi przez piaszczyste wzgórze, zwane przez mieszkańców od niepamiętnych czasów Szczebrzeska Góra. Najtrudniejszy odcinek drogi nie bez powodu otrzymał nazwę, która przetrwała przez kilka wieków.
 
W owym czasie przemysł szklarski przynosił wielkie dochody, więc w późniejszym czasie kilkaset metrów na wschód od Starej Huty wybudowano większą i nowocześniejszą hutę, zwaną Hucisko. Kiedy nastąpił upadek tego przemysłu, nikt nie potrafi powiedzieć. Wiadomo skąd wzięły się nazwy miejscowości Stara Huta i Hucisko.
 
Antoni Gancarz
 

 Artykuł publikowany na łamach Gazety Krasnobrodzkiej w styczniu 2000r. Notka redakcyjna poniżej:


P.S.
Mamy nadzieję, że artykuł pana Antoniego Gancarza zachęci mieszkańców innych miejscowości naszej gminy do podzielenia się z Czytelnikami "Gazety Krasnobrodzkiej" ciekawostkami związanymi z ich miejscowością, a tym samym rozpocznie cykl artykułów mówiących o tych miejscowościach. Czekamy na materiały. Postaramy się opublikować je w kolejnych wydaniach "G.K".
Redakcja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz